Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej - 2019
Jubileuszowe 10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej było bez wątpienia największym wydarzeniem poświęconym ekonomii społecznej w naszym województwie, które w tym roku, jako jedyne w Polsce, zostało Europejskim Regionem Gospodarki Społecznej. Forum przyciągnęło do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu ok. 300 osób.
Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej organizowane jest od 2010 roku. Celem jest upowszechnianie idei ekonomii społecznej jako jednego z narzędzi w zakresie integracji społecznej i zawodowej. Tegoroczna edycja spotkania nawiązywała m.in. do solidarnego wymiaru ekonomii społecznej, której podstawowym celem jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna, w tym rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Prelegenci przybliżyli tematykę ekonomii społecznej w Unii Europejskiej, a paneliści przekonywali, jak dobrą inwestycją społeczną jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.
– Idea ekonomii społecznej jest bardzo inspirująca. Jestem przekonany, że uda nam się skorzystać z dobrych wzorców przetestowanych już wcześniej przez naszych hiszpańskich partnerów. Dużym wyróżnieniem jest dla nas życzliwe zainteresowanie Komisji Europejskiej tym, co robimy w tej sferze w Kujawsko-Pomorskiem – powiedział, otwierając tegoroczne Forum, marszałek Piotr Całbecki. Po nim głos zabrał także Angel Tellechea Goyena, konsul honorowy RP w hiszpańskiej Pampelunie.
W trakcie konferencji marszałek, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, wręczył wyróżnienia dla osób, samorządów i przedsiębiorstw wyróżniających się w tej ekonomii społecznej.
Z kolei podmiotom ekonomii społecznej, odznaczającym się najwyższą jakością usług i rzetelnością, wręczone zostały certyfikaty „Zakup Prospołeczny”.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z produktami i usługami świadczonymi przez lokalne organizacje i przedsiębiorstwa społeczne podczas Targów Podmiotów Ekonomii Społecznej, a także obejrzeć wystawę najciekawszych produktów podmiotów ekonomii społecznej z Kujaw i Pomorza oraz wybrać w głosowaniu najlepszy z nich. Najwięcej głosów zebrały produkty ekologiczne (miód, syrop, zioła) z Krainy Skrwy. W nagrodę przedsiębiorstwo społeczne ze Skrwilna otrzymało voucher na udział w zagranicznej wizycie studyjnej. O oprawę muzyczną targów zadbała DJ Wika, czyli Wirginia Szmyd, 80-letnia DJ-ka z Warszawy, wieloletnia nauczycielka dzieci z niepełnosprawnością, wychowawczyni młodzieży trudnej, a obecnie zaangażowana w sprawy seniorów.
W części plenarnej prelekcje wygłosili:
- Grzegorz Drozd z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP – „Budowanie silnych społeczności lokalnych poprzez przedsiębiorczość społeczną – perspektywa Unii Europejskiej”
- Ander Etxeberria z Kooperatywy Spółdzielczej Mondragon (Hiszpania) – „Spółdzielczość i funkcjonowanie grupy Mondragon w Kraju Basków”
- Antonio Martinez i Maria Jose Vivar ze Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej regionu Navarra (Hiszpania) – „Ekonomia społeczna i spółdzielczość w prowincji Navarra w świetle działania ANEL”
- Jan Mela – Prezes Fundacji „Poza Horyzonty”, podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii i pierwszy niepełnosprawny zdobywca obydwu biegunów w ciągu jednego roku – „Niemożliwe to tylko wymówka. Jak przekraczać własne granice”
- Maciej Orłoś – dziennikarz nowych mediów, influencer, aktor, działacz społeczny, twórca autorskiego kanał internetowego YouTube – „Moje otwarcie na innych”
W ostatniej części tegorocznego Forum odbył się panel dyskusyjny pod hasłem „Dobra inwestycja. O zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością”. Wzięli w nim udział:
- Rafał Dziurla – Polska Unia Zatrudnienia Wspomaganego
- Agnieszka Wójcik – Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
- Jan Młynarczyk – Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”
- Łukasz Broniszewski – Fundacja „Stabilo”
- Jan Mela – Fundacji „Poza Horyzonty”
Dziękujemy wszystkim gościom przybyłym na to jubileuszowe wydarzenie!
10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej zostało organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu w ramach projektu pn. „Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.