Ciekawe dyskusje podczas Międzynarodowej Forum Ekonomii Społecznej
Międzynarodowe Forum Ekonomii w tym roku odbywało się w wersji on-line. To były cztery dni wypełnione ciekawymi tematami z interesującymi ekspertami, praktykami, teoretykami i interesariuszami z obszaru ekonomii społecznej.
Przypomnijmy, że w ramach tegorocznego Forum odbyła się sesja plenarna, z udziałem m.in. gości z zagranicy, oraz panele dedykowane podmiotom ekonomii społecznej, młodzieży oraz osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Dyskusja w naszym wirtualnym studiu była niezwykle ciekawa i dotyczyła wielu aspektów obszaru ekonomii społecznej. Pierwszego dnia dotyczyła przede wszystkim Deklaracji Weneckiej, do której – w miniony poniedziałek – przystąpił nasz region. Następnie paneliści dyskutowali o możliwych formach wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19.
Drugi tydzień Forum rozpoczął panel dla młodzieży, którego najważniejszym przesłaniem był apel o wprowadzenie ekonomii społecznej do szkół, aby z tą tematyką zapoznać młodych ludzi. Wreszcie na zakończenie tegorocznego wydarzenia odbyła się niezwykle ciekawa debata, dotycząca kwestii zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną, a jednym z panelistów był Paweł Wdówik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, a także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Poniżej zamieszczamy link do poszczególnych części tegorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej i zachęcamy do ich obejrzenia.
- Część międzynarodowa
- Wiedza, kompetencje, finanse. Wsparcie dla rozwoju podmiotów ekonomii społecznej
- Ekonomia społeczna przestrzenią dla młodzieży
- Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną
Tegorocznemu Forum towarzyszyły cały czas targi wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej regionu, zorganizowane w formie e-targów, na platformie internetowej. W „okienkach czasowych” umożliwiony był kontakt w czasie rzeczywistym, w formie wideokonferencji lub live-czatu, z przedstawicielami poszczególnych podmiotów.
Dodajmy, że Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej objęte zostało honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Elżbiety Piniewskiej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pan Adam Szponka przekazał informację dotyczącą wyróżnień w obszarze kujawsko-pomorskiej ekonomii społecznej oraz przyznania certyfikatów znak promocyjny ekonomii społecznej „Zakup Prospołeczny”. Więcej na ten temat - tutaj.