Raport na temat przedsiębiorstw społecznych w Polsce
Kompleksowy opis aktualnej sytuacji przedsiębiorstw społecznych w naszym kraju w dwa lata od wejścia w życie ustawy o ekonomii społecznej znaleźć można w raporcie „Przedsiębiorstwa społeczne w Polsce 2024”.
Zespół Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor, we współpracy z partnerami projektu „SAMO-ES. Samoorganizacja PS jako odpowiedź na wyzwania społeczne ” , przeprowadził największe jak dotąd badanie przedsiębiorstw społecznych w Polsce. W badaniu ankietowym wzięło udział aż 628 aktywnych PS (na ponad 1100 zarejestrowanych podmiotów, z czego około 900 z nich działa aktywnie), a podczas badania przeprowadzono także wywiady z liderami i liderkami przedsiębiorstw społecznych.
Raport, poza podstawowymi informacjami nt. przedsiębiorstw społecznych – czym się zajmują, jak działają, gdzie są i jak się rozwijają, zawiera także dane o finansach PS, zatrudnieniu, sposobie działania i współpracy z otoczeniem oraz informacje o wizerunku PS i wyzwaniach związanych z komunikacją. Znaleźć w nim można także diagnozę problemów i potrzeb przedsiębiorstw społecznych – w tym związanych z finansowaniem, biurokracją czy rozwojem usług, a także refleksje o sieciowaniu i oczekiwaniach wobec nowej organizacji zrzeszającej PS. Obok cytatów z wywiadów z liderkami i liderami PS, które pokazują codzienność ich pracy, istotną częścią raportu są rekomendacje na przyszłość – dla instytucji publicznych i samych przedsiębiorstw społecznych.
Poza osobami prowadzącymi przedsiębiorstwa społeczne, do zapoznania się z treścią raportu zachęcamy także instytucje publiczne i samorządy – bo dostarcza rzetelnych danych potrzebnych do tworzenia skutecznej polityki wsparcia przedsiębiorczości społecznej w Polsce. Przydatny z pewnością będzie także dla podmiotów wspierających przedsiębiorstwa społeczne (np. OWES, ROPS, organizacji infrastrukturalnych) – bo zawiera konkretne rekomendacje i wskazówki dotyczące potrzeb szkoleniowych, rozwojowych, oraz dla badaczy i badaczek sektora społecznego – bo to najbardziej kompleksowe źródło danych o PS w Polsce.
Raport jest dostępny tutaj.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Cały czas trwa nabór podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych do projektu, do którego przystąpiło już prawie 250 organizacji. Zgłaszać się można do końca listopada 2025. Zgłoszenia będą rozpatrywane w 3 turach. W ramach pierwszej tury można zgłaszać się do 31 maja (wyniki będą ogłoszone do 30 czerwca). Szczegółowe informacje, regulamin naboru wraz formularzem rekrutacyjnym można znaleźć tutaj.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie