Prelegenci podczas Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej | Kujawsko-Pomorska Ekonomia Społeczna - ROPS w Toruniu

Forum Ekonomii Społecznej
Informacje bieżące

Prelegenci podczas Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej nie zabraknie ekspertów z obszaru ekonomii społecznej. W tym roku, podczas sesji plenarnej, będziemy gościć m.in. dra hab. Adama Bodnara, byłego Rzecznika Prawo Obywatelskich, oraz dr hab. Alonę Revko z Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego w Ukrainie. Odbędą się także dwa panele, które poprowadzą: dr hab. Adam Bodar i Jacek Gralczyk. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami naszych panelistów.

Dr hab. Adam Bodnar, profesor Uniwersytetu SWPS, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. W 2006 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego, a w 2019 r. stopień doktora habilitowanego.

W latach 2004-15 był związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu. Od  marca 2020 roku jest profesorem Uniwersytetu SWPS. Prowadzi także wykłady w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Do czasu objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszeniem im. Prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl. W 2015 roku, dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych, został zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawował tę funkcję do dnia 16 lipca 2021. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa. W swoim dorobku ma także pozycje książkowe: „Obywatel PL” oraz „Nigdy nie odpuszczę”.

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej dr hab. Adam Bodnar wygłosi prelekcją podczas sesji plenarnej na temat roli podmiotów ekonomii społecznej we wzmacnianiu ochrony praw i wolności człowieka, poprowadzi także panel z udziałem młodzieży pt. „Prawa człowieka a obowiązki obywatelskie”.

Dr hab. Alona Revko jest profesorem Zakładu Pracy Socjalnej Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego (Ukraina), na uchodźstwie - Gościem Akademickim Centrum Przedsiębiorczości Społecznej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Oxfordzkiego. Gościła już raz na naszym Forum - to było w 2018 roku. Wygłosiła wówczas prelekcję o ekonomii społecznej na Ukrainie i na świecie. W tym roku, jakże trudnym dla niej i jej rodaków, wygłosi wykład o rozwoju przedsiębiorczości społecznej i kształtowaniu kapitału społecznego w warunkach wojny w Ukrainie.

Menedżerka zasobów ludzkich, autorka kursów akademickich "Międzynarodowa praca socjalna", "Teoria zarządzania społecznego", "Praca socjalna w przedsiębiorstwie". Organizuje i prowadzi szkolenia dla studentów i kadry akademickiej mające na celu przekazanie wiedzy z zakresu dialogu międzykulturowego, planowania działań społecznych oraz zarządzania siecią społecznościową i projektami. Badaczka różnych problemów społeczeństwa, takich jak potencjał ekonomiczny społeczności, przedsiębiorczość społeczna czy potencjał ludzki.

Uczestniczka Programu stypendialnego Lane Kirkland na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, adresowanego do młodych liderów, posiadających tytuły magisterskie, którzy byli zdecydowani aktywnie uczestniczyć w rozwoju demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i regionie. Autorka ponad 20 publikacji w czasopismach naukowych oraz trzech monografii. Laureatka Wyróżnienia Specjalnego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 2018 roku.

Jacek Gralczyk to znany i ceniony edukator, wykładowca i ekspert z zakresu aktywizacji społecznej oraz moderowania procesów lokalnego rozwoju społecznego. Superwizor zmiany społecznej. Moderator sieci współpracy i lokalnych partnerstw wielosektorowych. Podczas tegorocznego Forum poprowadzi panel dyskusyjny pt. "Koniec kariery Zosi - Samosi, czyli po co komu współpraca w usługach społecznych”.

Od wielu lat jest związany z systemem wsparcia ekonomii społecznej w Polsce. W chwili obecnej między innymi: Mentor Rozwoju Lokalnego w Kielecko-Ostrowieckim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej i Świętokrzyskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, stały współpracownik Siedleckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, ekspert wspierający Organizowanie Społeczności Lokalnych w  Centrach Usług Społecznych w Starachowicach i w Górnie, członek Rady Programowej Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz członek Instytutu Edukacji Zaangażowanej im. Heleny Radlińskiej. Posiada kompetencje w obszarach: edukacja dzieci i młodzieży, edukacja osób dorosłych zarówno w zakresie studiów wyższych, jak i edukacji nieformalnej, moderowanie spotkań, warsztatów, seminariów i konferencji, koordynowanie projektów i zarządzania zespołami oraz doradztwo i usługi eksperckie, dotyczące między innymi: rewitalizacji, ekonomii społecznej, szeroko pojętej pracy socjalnej ze środowiskami lokalnymi, animacji kulturalnej i społecznej, innowacyjności społecznej, planowania strategicznego, budowania partnerstw, organizowania i prowadzenia partycypacyjnych diagnoz lokalnych czy projektowania procesów, programów i narzędzi edukacji nieformalnej.

Przypominamy, że tegoroczne Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej odbędzie się 11 października 2022 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Początek o godz. 10.00. Link do rekrutacji znajduje się tutaj.