Finansowe wsparcie dla turystyki dostępnej | Kujawsko-Pomorska Ekonomia Społeczna - ROPS w Toruniu

Informacje bieżące

Finansowe wsparcie dla turystyki dostępnej

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), jako odpowiedzialne za koordynację polityki zapewniania dostępności w Polsce, jest inicjatorem i współorganizatorem różnych inicjatyw, które realizują cele i założenia rządowego programu na rzecz dostępności.

Jednym z jego elementów jest turystyka społeczna, dająca szanse na udział w wypoczynku i rekreacji m.in. osób z niepełnosprawnościami czy seniorów. Z dostępnych danych wynika, ze około 14% Polaków to osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, z kolei osoby powyżej 60. roku życia stanowią ponad 25%, a ich liczba będzie rosła. Tworzenie oferty turystycznej odpowiadającej na potrzeby tych grup jest szansą na włączenie społeczne, aktywizację czy poprawę jakości życia. Dostrzegając potencjał do rozwoju turystyki społecznej, MFiPR włącza się w inicjatywy promujące rozwój rynku w tym obszarze.

Działania dotyczące turystyki społecznej, w tym turystyki wytchnieniowej, są rozpoznawane jako potrzebne, o czym może świadczyć fakt finansowania takich form z Programów Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) - m.in. z Programu rozwoju turystyki społecznej sprzyjającej aktywności fizycznej społeczeństwa, Turystyki bez barier czy Promocji Sportu Osób z Niepełnosprawnościami. Działania w tym zakresie mogą być finansowane z różnych źródeł publicznych, zarówno krajowych, jak i unijnych. Poniżej zamieszczamy przykłady kilku programów, z których można skorzystać, planując swe działania.

Fundusze Europejskie dla regionów

Programy regionalne pozwalają na finansowanie działań związanych z m.in. rozwojem infrastruktury turystycznej i promocji turystyki społecznej, poprawy dostępu do usług społecznych czy szkoleń i doradztwa dla osób pracujących z grupami marginalizowanymi. Każdy z programów ma określone priorytety, dotyczące poprawy infrastruktury społecznej. Szczegóły - tutaj.

Programy Ministerstwa Sportu i Turystyki

MSiT organizuje konkursy, których celem jest realizacja zadań dotyczących promocji sportu osób z niepełnosprawnościami (OzN) i turystki społecznej. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2025 roku MSiT planuje kontynuować realizowanie działań m.in. w zakresie rozwoju turystyki społecznej, a także renowacji i wytyczania nowych szlaków. Szczegóły - tutaj.

Pożyczka na dostępność dla przedsiębiorców

Pożyczka udzielana jest z projektu ,,Dostępność Plus - Europejskie pożyczki dla przedsiębiorców" współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby zwiększyć dostępność swojej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą wykorzystać pożyczkę na dostosowanie swojej infrastruktury, ale też usług, do potrzeb m.in. OzN czy seniorów. Usługi te mogą dotyczyć także turystyki np. organizacji wypożyczalni sprzętu turystycznego dla OzN czy wycieczek dla seniorów. Z pożyczki mogą skorzystać: mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Szczegóły - tutaj.

Zachęcamy przedsiębiorstwa społeczne i podmioty ekonomii społecznej z naszego regionu, działające w branży turystycznej, do skorzystania z wyżej wymienionych form wsparcia. Dzięki temu będzie możliwe nie tylko zwiększenie szans na udział w wypoczynku i rekreacji osób z niepełnosprawnościami czy seniorów, ale także poszerzenie oferty proponowanych usług.